Перейти до основного вмісту

Наслідки експлуатації дітей

Дитяча праця може завдати непоправної шкоди; Це сама така праця, яка позбавляє дітей можливості навчатися в школі або змушує їх окрім шкільних занять і домашніх обов’язків, завантажувати себе додатковою роботою, що виконується в інших місцях, роботою, котра закріпачує їх і відриває від сім’ї. Крім того, на такій роботі дитина ризикує стати жертвою насилля (наприклад, миючи автомобілі, її легко може помітити  та затягнути до автівки збоченець).

Також часті випадки, коли дитина отримує якесь каліцтво, важку травму, яка потім нагадуватиме про себе усе життя. І найстрашніше – дитина може навіть втратити життя на таких роботах. Її навички і уважність недостатньо розвинуті, щоб працювати на рівні з дорослими та з інструментами, чи в умовах, де нормально працюють дорослі.

На жаль, ще існує стереотип, що для дітей із бідних родин будь-яка праця – це допомога їм. Та, на жаль, це тільки поглиблює проблеми дитини і відстрочує їх вирішення. Якщо роботодавець знає про скрутне становище дитини, про те, що їй не вистачає їжі чи одягу, то варто не давати їй роботу, а повідомити про це службу у справах дітей, яка зобов’язана допомогти дитині та її сім'ї.

Надаючи роботу, працедавець відбирає у дитини час на розвиток і навчання, якими б благими не були його наміри. Робота впливає на дітей інакше й сильніше, ніж на дорослих – і чим молодшою є дитина, тим вона вразливіша. Дитяча праця є проблемою, котра не просто стосується прав дитини як людини, а й безпосередньо пов’язана з гендерною дискримінацією – як через нерівну роль батьків і матерів як годувальників і домашніх господарів, так і через різницю в очікуваннях від дівчат і хлопців щодо освіти та перспектив у кар’єрі.

 Дитяча праця також є проблемою розвитку людських ресурсів, бо позбавляє жінок і чоловіків роботи, яку вони могли б виконати краще за дітей, і не дозволяє майбутнім дорослим жінкам і чоловікам набувати навичок і втілювати свої права у сфері праці. Зрештою, вона перешкоджає розробленню справедливої політики та програм зайнятості.

Пам’ятайте, діти повинні в першу чергу навчитися, а не працювати!

Служба розшуку дітей